Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Iwona Utrata

 

 

 

Moja miłość do psów i pracy z nimi drzemała we nie od zawsze, ale kilka lat temu wmerdał się do mojego życia Paco, dzięki któremu zrozumiałam, jak piękna potrafi być przyjaźń pomiędzy człowiekiem i psem, kiedy oparta jest na wzajemnym zrozumieniu.

Z Paco, moim cudownym border collie, rozpoczęłam wspólną przygodę w sportowym posłuszeństwie obedience. To trudna dyscyplina kynologiczna, niezwykle wymagająca, ale muszę przyznać, że pochłonęła nas do reszty… Ciągle doskonalimy swoje umiejętności, biorąc udział w licznych seminariach prowadzonych przez polskich i zagranicznych szkoleniowców.

Praca z Paco była dla mnie dużym wyzwaniem. Głównie dlatego, że reagował lękowo na różne – często niezrozumiałe dla człowieka – sytuacje. Pies bardzo wyraźnie pokazuje, że czegoś się boi. Nigdy nie lekceważyłam takich sygnałów, bo lęki utrwalają się bardzo szybko. Dlatego staram się zawsze pracować w strefie komfortu psa. Obserwuję go, odczytuję komunikaty, które wysyła. Psie ciało jest pełne wyrazu. Uczę psa wszystkiego, czego chcę, ale zawsze robię to w sposób, który będzie dla niego zrozumiały. Daję psu możliwość wykazania się wrodzonymi preferencjami, dopasowuję się do jego możliwości  i nigdy nie wrzucam w sytuacje, na które nie jest gotowy.

Na swoich zajęciach zawsze podkreślam, że tylko solidne podstawy pozytywnych relacji i doświadczeń, stworzą długotrwałą i mocną więź pomiędzy psem i człowiekiem, dlatego w szkoleniu skupiam się na tym, aby przewodnik potrafił budować prawidłową relację z psem opartą na jasnej komunikacji. Zależy mi, aby pies, bazując na zaufaniu do właściciela, czuł się komfortowo w każdej sytuacji: w warunkach miejskich pełnych bodźców, w środkach lokomocji, w restauracji i kawiarni, podczas nieoczekiwanych spotkań z obcymi ludźmi i psami, w czasie wyjazdów urlopowych i w wielu innych sytuacjach, które mogą być pobudzające dla naszego pupila. Pracując z psami i ich przewodnikami dążę do tego, aby praca i przebywanie ze sobą sprawiały im przyjemność i dawały radość w każdym momencie wspólnego życia.

 

Osiągnięcia:

Zawody Obedience w Komprachcicach, klasa 2-lokata I; 262 pkt; ocena doskonała

Zawody Obedience w Rumiance, Puchar Polski 2017, klasa 1-lokata II; 281 pkt.; ocena doskonała

Zawody Obedience w Rumiance, Puchar Polski 2017, kasa 1-lokata VII; 262 pkt.; ocena doskonała

Pucharowe Zawody Obedience oraz GRAND PRIX Wielkopolski-lokata II, 300 pkt.; ocena doskonała

Zawody Pucharowe Obedience we Wrocławiu, klasa 0-94 pkt.; ocena doskonała

Instruktor szkolenia psów,
trener obedience